

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.2 mm |
| Width | 4.19 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 5.33 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 160 mV |
| Min Input Voltage | 14 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Accuracy | 3.8 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 30 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 2.7 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 3.8 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Load Regulation | 50 mV |
| Line Regulation | 30 mV |
Stock: 120
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57283
Ext.Price$0.57283
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57283 | $0.57283 |
| 10 | $0.45542 | $4.55420 |
| 25 | $0.41432 | $10.35800 |
| 50 | $0.37693 | $18.84650 |
| 100 | $0.34290 | $34.29000 |
| 300 | $0.32487 | $97.46100 |
| 500 | $0.30778 | $153.89000 |
| 1000 | $0.28867 | $288.67000 |
